Ana Sayfa » Genel, Yönetim Eklentileri

WordPress’i Bakıma Alma – Maintenance Mode Google

22 Haziran 2010 10.908 defa okundu 8 Yorum

WordPress bloğumuzda yenilikler, değişiklikler yapacağımız zaman ziyaretçilerimizin bloğumuzu kötü veya eksik, hatalı bir şekilde görmesini istemeyiz. Maintenance Mode, wordpress bakım modu, eklentisi bu işlemi gelişmiş özellikleri ile kolayca ve tam da istediğimizi gibi gerçekleştiriyor. Bakım Modu eklentisini kullandıkça şaşırtıcı özellikleri normalde çok sıkıntılı geçecek işlemlerimizi kolayca halletmemizi sağlıyor. WordPress’te bakım yaparken mutlaka kullanmamız gereken bu wordpress eklentisini detaylı inceleyelim:

Maintenance Mode Eklenti Bilgileri

Eklenti Yazarı Michael Wöhrer
Eklenti İsmi Maintenance Mode
Eklenti İndirme Adresi Maintenance Mode

Maintenance Mode Eklentisi Kurulumu

 • İndirdiğiniz maintenance-mode.5.2.zip dosyasının içeriğini bir klasöre çıkartınız.
 • Çıkarmış olduğunuz dosyaları wp-content/plugins klasörünüze ftp ile yükleyiniz.
 • WordPress > Eklentiler menüsü altından, eklentiyi etkinleştiriniz.
 • WordPress > Ayarlar > Maintenance Mode menüsü altından eklenti ayarlarını yapılandırınız.

Maintenance Mode Eklentisi Özellikleri

 • İstediğiniz süre aralığında wordpress bloğunuzu bakıma alabilme
 • Bakım esnasında kendi kullanıcılarınıza normal sayfaya ulaşım imkanı tanıyarak değişiklikleri gözlemleme
 • Bakım mesajını istediğiniz şekilde düzenleyebilme
 • Farklı bakım temaları

Maintenance Mode Eklentisi Ayarları

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra wordpress ayarlar bölümünden Maintenance Mode’u tıkladığınızda aşağıdaki resimlerdekine benzer bir ayar ekranı ile karşılaşırsınız. Ayarlar bölümünü detaylı inceleyelim:

Eklenti Ayarlarında “Activate/Deactivate Maintenance Mode” kısmında eklentiyi aktif kullanıp kulllanmayacağımızı belirliyoruz, bu bölümde wordpress bloğumuzu bakıma alacağımız zaman activated yazan seçeneği seçip sağdaki bölüme de bakımın ne kadar süreceğini belirtiyoruz. Zaman verirken days(gün), hours(saat) ve min(dakika) bölümlerini dolduruyoruz.


Message” bölümünden bakım esnasında sitenizde görünecek yazıyı düzenliyorsunuz. Title kısmına başlığınızı Message kısmına da görünmesini istediğiniz yazıyı ekliyorsunuz. Bu bölümde html kodlarını da kullanarak yazınızı süsleyebilirsiniz.


Splash Page Theme” bölümünde ise bakım esnasında sitenizde görünecek yazı için tema seçiminizi yapıyorsunuz. Sitenize uygun olan temayı seçebilir veya sizin temanızda 503 hatası için bir tanım var ise onu kullanabilirsiniz.


Access to blog front-end and administration (back-end)” bölümünden bakım esnasında sitenize kimlerin ulaşabileceğini belirliyorsunuz. Bu bölüm sitenizde siz düzenleme yaparken ziyaretçileriniz bakımda yazınızı görürken sizin düzeltme yaptığınız halini görmenizi ve bu sayede yaptığınız değişikliklerin doğruluğundan emin olmanızı sağlamaktadır.


Paths to be still accessable” bölümünde bakım esnasında sitenizde hangi dizinlere ulaşımın kısıtlanmayacağını belirleyebiliyorsunuz. Bu bölümde eğer varsa download yaptırdığınız dizinleri veya temalarınızın bulunduğu dizinleri belirtmeniz ziyaretçi memnuniyeti için iyi olacaktır. Ayrıca sadece tema düzenlemesi işlemleri yapıyorsanız xml beslemelerinize erişimi açık tutmayı da buradan sağlayabilirsiniz.

Miscellaneous” ayarlardan ziyaretçinin tarayıcısına 503 hata kodu ile bakımın biteceği süreyi iletebilir, tarayıcının süre bitiminde sayfanızı açmasını sağlayabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , , , , ,

8 Yorum »

 • Ailem ve Ben said:

  Sayfanızdaki eklentiler çok faydalı ve gerekli. Teşekkür ediyoruz… Yayınladığınız eklentileri sayfamızda bizzat kullandık.

 • Rürup Rente said:

  selam ben senay, gercekten super bir blog, eger facebook veya twitter varsa eklemek isterim…

 • kız oyunları said:

  Hocam blogunuzu inceledim gayet güzel bir blog yapmışsınız. Eğer mümkünse msn veya r10 dan size ulaşmak ve tanışmak isterim..

 • ender said:

  merhaba bakm modu ıyı fakat bakım modunu aktıf ettım admın panelıne gıremedım acıklarmısnız

 • Ahmet Raif said:

  eklenti sayesinde bakım dahada kolaylaştı tskler

 • emre ateş said:

  bu eklenti çok güzel bi eklenti herkeze tavsiye ederim

 • UfakBilgi said:

  güzel bir eklenti faydalı elbette ama wordpress için temiz bir bakım yapacak eklenti arıyorum.

 • serdar said:

  eklentiyi kesinlikle kullanmalısınız

Yazı ile ilgili yorum yapın

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sormak istediklerinizi aşağıya yazabilir diğer okuyucularla ve yazarla paylaşabilirsiniz, yazıdan alıntı yapacak olursanız lütfen geribildirim yapmayı unutmayın. Yazıdaki yorumları RSS olarak takip etmek için tıklayınız.

Lütfen konu dışında yazı yazmayınız