Ana Sayfa » Genel, Optimizasyon Eklentileri, SEO Eklentileri

Robots Meta Eklentisi Ayarları Google

16 Şubat 2010 7.306 defa okundu 14 Yorum

Daha önce robots meta eklentisini anlatmıştık. Robots meta eklentisinin ayarları ve yapılandırmasının anlatımı için bir çok istek aldık. Çok faydalı bir eklenti olan robots meta eklentisinin ne yazık ki ayarları ingilizce, bu yüzden tam olarak ayarlaması ingilizce bilmeyenler için sorun olabiliyor. Seo için önemli ve faydalı bir eklenti olan robots meta eklentisinin ayarlarını sizlere detaylı anlatmaya karar verdik.

İstekleriniz doğrultusunda robots meta ayar sayfasını resimlerle detaylı inceledik, aşağıda robots meta ayarlarını ve her bir ayarın ne işe yaradığını detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Robots Meta Eklenti Ayarları


Robots Meta eklentisinin ayarlarına WordPress Admin panelinizden Ayarlar » Robots Meta bölümünden ulaşabilirsiniz.Robots meta ayarlar sayfasında ilk başlık olan Plugin Settings bölümünde ayarlar sayfasıyla ilgili düzenleme yapabiliyoruz buradaki ayarlardan “Hide verbose explanations of settings” seçtiğimizde ayarlar sayfasındaki ayar açıklamaları görünmez hale gelecek ve daha sade bir ayarlar sayfasında işlemlerimizi hızlı şekilde yapabileceğiz. Yukarıdaki resimde bu ayarın seçilmemiş olduğu şekli ile robots meta ayarlar sayfasını görebilirsiniz, bundan sonraki resimlerde ise yer kazanmak için bu ayar seçili iken alınmış ekran görüntüleri kullanılmıştır.

Ayarlar bölümündeki ikinci bölüm olan RSS Feed ayarları:

noindex the comment RSS feeds” : Yorum rss kaynaklarınıza noindex metasını ekleyerek rss kaynağınızın arama motorları tarafından indexlenmesini engeller, rss kaynağının indexlenmesi duplicate content sorunu açabileceğinden bu ayarı aktif etmek seo için faydalıdır.

noindex all RSS feeds” : Yukarıdaki ayarın tüm rss kaynaklarınıza uygulanmasını sağlar, bu ayarı da aktif etmeniz seo için faydalıdır.Ayarların “Prevent Indexing” bölümünde hangi sayfalarımızın indexlenmemesini istediğimizi belirliyoruz, sayfamızın inexlenmemesinin ne yararı var diye düşünenler duplicate content’in ve spam sayfaların ne kadar zararı olduğunu iyi hesaplamalılar.

Bu bölümdeki seçeneklerin anlamları :
This site’s search result pages” : Bloğunuzun arama sonuçları sayfaları
The login and register pages” : Kullanıcı kayıt ve giriş sayfaları
All admin pages” : Tüm admin sayfaları
Subpages of the homepage” :Ana sayfanın sayfa-1, sayfa-2 şeklinde alt sayfaları
Author archives” : Yazar arşiv sayfaları
Date-based archives” : Tarihsel arşiv sayfaları
Category archives” : Kategori arşiv sayfaları
Tag archives” : Etiket arşiv sayfaları
Add noarchive meta tag” : Arama motorlarının sayfanızı önbelleğe almaması için noarchive meta tagı

Buradaki ayarlardan benim tavsiyem Subpages of the homepage, Tag archives ve Category archives dışındakileri işaretlemeniz.Tag archives ‘i eğer her yazıda çok fazla etiket kullanıyorsanız işaretlemeniz de sandbox riskini yok etmek için faydalı olabilir. noarchive meta tagı bence pek etkili ve faydalı bir meta tag değil, o yüzden işaretlememeniz daha iyi olur.

DMOZ and Yahoo! Directory ayarlarında arama motorlarının sonuç sayfasında sayfalarımızın açıklaması olarak dmoz veya yahoo daki anlatımlarının mı yoksa sayfamızdaki yazıların mı görünmesini istediğimiz ayarını yapıyoruz.
Add noodp meta robots tag” : Bunu işaretlerseniz arama sonuç sayfasında sitemizin dmozdaki kayıtlı açıklaması yerine bizim yazdıklarımız çıkacaktır.
Add noydir meta robots tag” : Bunu işaretlerseniz arama sonuç sayfasında yahoo dizinindeki site açıklamamızın çıkmamasını istediğimizi beyan etmiş oluruz.Permalink Settings” ayarlarında iç bağlantılarla ilgili optimizasyonalr bulunuyor.
Enforce a trailing slash on all category and tag URL’s” : Eğer sef yaptıysanız, kategori adreslerinin sonuna “/” koyulmasını sağlayan bu ayar eskiden duplicate content için önemliydi, artık arama motorları bu ayarı çok gerektirmiyorlar.
Redirect attachment URL’s to parent post URL.” : Yazılara koyulan resim, dosya vb. eklentiler normal sayfa şeklinde dışarıdan ulaşılabilir durumdadır. Bu ayar ile eklentilere normal sayfa gibi ulaşılmasının önüne geçip eklenti ile ilgili sayfaya yönlendirme yapılmasını sağlayabiliyoruz.

Archive Settings bölümünden arşiv sayfalarından istediklerimizi kaldırabiliyoruz, indexlenmesini istemediğimiz veya normal sayfalar ile aynı olan bazı bölümleri kaldırmak iyi sonuçlar verebilir.
Disable the author archives” : Yazar arşivlerinin indexlenmesini engelle, eğer sadece 1 yazarın yazdığı bir blog siteniz var ise bunu aktif etmek iyi bir sonuç verir.
Disable the date-based archives” : Tarih arşivlerini engelle. Güncellenmeyen bir siteniz var ise bunu engelleyebilirsiniz.
Redirect search results pages when referrer is external” : Dışardan sitenizin arama sonuç sayfasına link verilmişse, gelen kişilerin o sayfaya değil ana sayfanıza düşmesini sağlar. Performans ve yeni gelenlerin memnuniyeti açısından olumlu olabilir.Internal nofollow Settings bölümünde link kirliliği yaratacağını düşündüğümüz bölümlere nofollow ekleyebiliyoruz.
Nofollow category listings on pages” : Tüm sayfalardaki kategoriler bölümüne
Nofollow category listings on single posts” : Yazı sayfalarındaki kategoriler bölümüne
Nofollow outbound links on the frontpage” : Ana sayfadaki dış sitelere
Nofollow the links to your tag pages” : Etiket sayfalarına
Nofollow login and registration links” : Üye giriş ve kayıt sayfalarına
Nofollow comments links” : Yorumlardaki bağlantılara
Replace the Meta Widget with a nofollowed one” : meta bileşeninde bulunan bağlantılara

nofollow eklemek için bu bölümü kullanabilirsiniz.

Webmaster Tools bölümünden dilediğiniz webmaster tool sitesinin doğrulamasını ekleyebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , , , , ,

14 Yorum »

 • Wordpress Eklentileri » Arşiv » Robots Meta said:

  […] İlgili Yazılar:Robots Meta Eklentisi Ayarları […]

 • Davetiye said:

  açıklayıcı olmuş teşekkürler

 • mirc said:

  arayipte bulamadığım birşey teşekkürler. 😉

 • eylem said:

  bizleri aydınlatığınız için tşkürlerr..

 • mirc said:

  sağolun efem

 • jigolo said:

  çok önemli bir eklenti açıklamalarınız için teşekkürler

 • emre said:

  her zaman bekleriz

 • Ulusal Blog said:

  Tşk Paylaşımın için Admin Ellerine Saglık

 • bilal said:

  Bu Hataları Alıyorum wp 3.0.4 kullanıyorum
  Warning: fopen(/home/content/m/a/c/mackasp44/html/wordpress/wp-content/cache/.htaccess) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/m/a/c/mackasp44/html/wordpress/wp-content/plugins/robots-meta/robots-meta.php on line 322

  Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for /home/content/m/a/c/mackasp44/html/wordpress/wp-content/cache/.htaccess in /home/content/m/a/c/mackasp44/html/wordpress/wp-content/plugins/robots-meta/robots-meta.php on line 323

  Warning: fread(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/content/m/a/c/mackasp44/html/wordpress/wp-content/plugins/robots-meta/robots-meta.php on line 323

 • Nadir Altuntoprak said:

  Merhaba;
  Acaba eklentiyi Google Xml Sitemaps ile birlikte kullanırken, dikkat etmemiz gereken bir husus varmı? Bu arada sitenizden düzenli olarak faydalanıyorum. Emekleriniz için teşekkür ederim.

 • Diziporttr said:

  ellerine saglık kardeşim gerçekten cok faydalı bilgiler vermissin

 • bora said:

  çok açıllayıcı olmuş tşkler.Acaba yazı başlıklarını otomatik olarak etiket olarak atabilen bir eklenti var mı acaba?

 • firat said:

  Selam benim bir sorum var google de linklerime tıklayınca etiketledğim sayfaya değilde bu sayfanın içinde oldugu bir page e atıyor o sayfaya girmek içinde o konulu habere tıklamak gerekiyor yani google tag i indexliyor ama ilgili sayfaya direk yönlendirmiyor tag de tag sayfasında ilgili konuların listesini veriyor direk ilgili konuya nasıl yonlendirebiliriz acaba tag sayfaları böyle olmak zorundamı ?

 • çağatay ulusoy said:

  teşekkürler yararlı oldu

Yazı ile ilgili yorum yapın

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sormak istediklerinizi aşağıya yazabilir diğer okuyucularla ve yazarla paylaşabilirsiniz, yazıdan alıntı yapacak olursanız lütfen geribildirim yapmayı unutmayın. Yazıdaki yorumları RSS olarak takip etmek için tıklayınız.

Lütfen konu dışında yazı yazmayınız