Ana Sayfa » Editörün Seçimi, Yazı Eklentileri

Related Posts – İlgili Yazılar, Benzer Yazılar Eklentisi Google

7 Nisan 2010 10.420 defa okundu 22 Yorum

Birçok wordpress bloğunda yazıların altında ilgili yazılar (related posts) başlığı ile benzer yazılara bağlantılar verildiğini görürsünüz. Bu işlemin hem ziyaretçiyi sitede tutmak açısından hem de arama motorlarında daha yukarıda çıkmak açısından faydaları var. WordPress’te bu işi yapan bir çok eklenti mevcut, bu yazımızda onlardan en popüler olanını, Yet Another Related Posts eklentisinin kurulumu ve ayarlamasını inceleyeceğiz.

Yet Another Related Posts Eklenti Bilgileri

Eklenti Yazarı Michael Yoshitaka Erlewine
Eklenti İsmi Yet Another Related Posts
Eklenti İndirme Adresi Yet Another Related Posts

Yet Another Related Posts Eklentisi Kurulumu

 • İndirdiğiniz yet-another-related-posts-plugin.zip dosyasının içeriğini bir klasöre çıkartınız.
 • Çıkarmış olduğunuz dosyaları wp-content/plugins klasörünüze ftp ile yükleyiniz.
 • WordPress > Eklentiler menüsü altından, eklentiyi etkinleştiriniz.
 • WordPress > Ayarlar > Related Posts (YARPP) menüsü altından eklenti ayarlarını yapılandırınız.

Yet Another Related Posts Eklentisi Özellikleri

 • İlgili yazıları alacağı kategorileri veya etiketleri belirleyebilme
 • Sadece belli bir tarihten sonraki yazılardan ilgili yazıları alabilme
 • Performans için sql tabanlı bellekleme
 • Başlık, Sayfa içeriği, Etiketler, Kategorilerden hangilerini karşılaştırarak ilgili yazıları seçeceğinizi belirleyebilme
 • Ayarlar bölümünden kolayca dilini düzenleyebilme, ister başlığına ilgili yazılar, isterseniz benzer yazılar veya bunun gibi yazılar yapabilirsiniz.
 • Kaç adet yazı gösterileceğini belirleyebilme
 • İlgili yaızları RSS kaynağınızdan da gösterebilme

Yet Another Related Posts Eklentisi Ayarları

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra wordpress ayarlar bölümünden Related Posts (YARPP)’u tıkladığınızda aşağıdaki resimlerdekine benzer bir ayar ekranı ile karşılaşırsınız. Ayarlar bölümünü parça parça inceleyelim:

Ayarlarda ilk bölüm olan “The Pool” bölümünden hangi yazıların ilgili yazılar olarak seçileceğini belirliyoruz, burada “Disallow by category” kısmında seçim havuzuna katılmayacak kategorileri “Disallow by tag” kısmından ise seçim havuzuna katılmayacak etiketleri işaretleyebiliyoruz. “Show password protected posts” sekmesini işaretleyecek olursak şifre korumalı yazılarımız da seçim havuzuna katılacaktır. “Show only posts from the past xx months” bölümünden xx aydan sonraki yazıları seçim havuzuna dahil et deme şansımız var, örneğin sadece son 12 ayda yayınladığımız yazılar ilgili yazılarda görünsün demek için xx yerine 12 yazıp bu sekmenin başındaki işareti tıklamamız yeterli.

İkinci bölüm olan “Relatedness options“‘dan yazıların nelere göre benzerlik ölçümünün yapılacağını belirliyoruz, bu bölüm hem eklentinin performanısını hem de daha iyi sonuçlar üretmesini sağlamak için kullanacağımız ana ayarlardır. Titles -yazı başlıkları-, Bodies -Yazı içerikleri-, Tags -Etiketler-, Categories -Yazı Kategorileri- arasında hangilerini önemseyip hangilerini gözardı edeceğini belirleyebiliyoruz. Tabii ki hepsini önemsemesi daha iyi sonuçlar üretmesine olanak sağlar fakat bu sayfalarınızın yavaş açılmasına veya az yazınız var ise hiç sonuç bulamamasına da neden olacaktır. Bu yüzden buradaki ayarlarda “do not consider” – gözardı et, görmezden gel -, consider – bunu da ölçüme kat – seçeneklerini işaretlerken dikkatli olmalıyız. Eğer eklenti yavaş çalışıyorsa burada bodies bölümünü do not consider a getirmek eklentiyi hızlandıracaktır, daha da hızlanması için titles kısmını da do not consider olarak yapılandırabilirsiniz.

Display options for your website” bölümünden dil ayarlarını ve ilgili yazıların sayfamızda ne şekilde görüneceğini ayarlayabiliyoruz. Burada maximum number of related posts sekmesinde her yazıda en fazla kaç tane ilgili yazı göstereceğimizi belirliyoruz, varsayılan olarak gelen 5 iyi bir seçimdir. Show excerpt sekmesini işaretlersek yazıların yanında benzerlik yüzdesi görüntülenir. Diğer görüntü ayarlarında html bölümlerini bozmadan yazıları dilediğimiz gibi değiştirebiliyoruz.

Son ayar bölümü olan “Display options for rss” de bir önceki ayar ekranımıza benzerdir. Burada Rss besleme kaynaklarımızda ilgili yazıların görüntülenip görüntülenmeyeceğini ve ne şekilde görüntülenebileceğini belirliyoruz. Display related post in feeds sekmesini işaretlediğinize ilgili yazılar rss beslemelerinizde de görüntülenecektir, buradaki diğer ayarları bir önceki ayar menüsündeki gibi yapabilirsiniz.

Ayarlarınızı tamamladıktan sonra “Save Changes” butonuna tıklayarak kaydediyorsunuz.

Yazı Etiketleri: , , , , ,

22 Yorum »

 • Emre KARABULUT said:

  Eklenti paylaşımı için teşekkürler.İşimi gördü, çok sağolun. SEO içinde faydalı bir eklenti haliyle.

 • mehmet koca said:

  Sayın admin, programı indirdim istenilen yollarla kurdum,
  Sitem 7 8 aylık bu günlük birhabersitesi bu süreç içerisinde 40 50 bin civarında etiketi yüklemeye çalıştı ve sonuç olarak ta iptal etmek zorunda kaldım. Bunu aşmanın biryolu var mı?
  Teşekkürler

 • admin (author) said:

  Yazıda da bahsettiğim “Relatedness options” bölümünden bodies kısmını do not consider yapıp deneyin öncelikle, eğer yine yavaş olursa title kısmını da do not consider olarak tanımlayın. Bu eklentinin cache özelliği bulunmaktadır. İlk oluşturma esnasında bir yavaşlama olur fakat daha sonra performansta rahatsız edecek seviyede rahatsızlık vermeyecektir. Sitenizde en çok okunan-izlenen bölümleri eklentiyi aktif ettikten sonra siz açıp cache lenmesini sağlarsanız bu da performansına olumlu etki yapacaktır.

 • mehmet koca said:

  Sayın admin çok teşekkür ediyorum bu gece yeniden denedim, bu kez oldu çok teşekkür ediyorum. Ustalık vefakarlıktır. Gecenin bir yarısında bildiklerini paylaşan cömert bir arkadaşa teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin.

 • Rengarenk said:

  Güzel bir eklenti teşekkürler.

 • Yusuf said:

  eklenti süper eklediğiniz için çok teşekkürler ederim.Emeğine sağlık admin

 • Fatih said:

  eklenti güzel’miş tşk arkadaşim sag

 • Bilal said:

  Mystique temasını kullanıyorum. Bu yüzden tema ile eski sürümler sorun çıkarttı. Bu yüzden eklentinin 3.2b2 sürümünü kurdum. Ancak eklenti ayarlarını kaydedeceğim zaman aşağıdaki hatayı alıyorum. Nedeni, ne olabilir?

  httpdocs/wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/includes.php on line 428

 • giyim said:

  bencede çok yararlı bir yazı

 • turgay çam said:

  ben hem etiketleri, hem konuları hem de herşeyi okuyup bütün cümlelere göre benzer bir kelime bulup benzer yazı var kısmında çıkması için ne yapmalıyım. ve bu sitede kullanılan benzer yazılar eklentisini paylaşırmısınız.

 • erdem said:

  güzel yazı olmuş.

  herşeyi dediğiniz gibi yaptım ama yazıların altında benzer yazılar çıkmadı. nedenini yazarmısınız.

 • erdem said:

  kodlarını temanın içine taşıncak galiba. onu nasıl yapacağım yazabilir misiniz. biraz ayrıntılı anlatırsanız sevinirim. ben bu işlerde yeniyim biraz :)

 • Turgay Özgür said:

  Bu eklenti hemen yazımın altında görünüyor fakat ben istiyorum ki begen butonunun altında gözüksün.Yani yerini ben ayarlıyayım.Bunu nasıl yapabilirim?

 • komik said:

  hocam gerçekten süpersin. Siteme ekledim bu eklentiyi içerik az olduğundan sanırım sadece konu altında bir tane benzer içeri görünüyo sitemde..

 • Derya said:

  Vay güzelmiş.

 • orçun said:

  Merhaba paylaşım için teşekkür ederiz..

  Ben kurdum eklentiyi fakat konularda hep related not found diyor aynı isimli konu yazı içerikli mesajlar oluşturdum yine aynı sorun nerede olabilir?

 • bülent urul said:

  Eklentiyi kurdum fakat related postta sadece başlığı görüntülüyor.İlişkili yazı bulamıyor.Sebebi ne olabilir acaba.

 • xmedy said:

  Süper açiklama olmus. Böyle bir eklentiye ihtiyacim vardi. Tesekkürler

 • Magic said:

  Arkadaşlar bu eklentiyi Google Adsense mantıgıyla kullanabilir miyiz? Yani şöyle demek istiyorum, önerilen yazılar yerine tek bir adet konuyla alakalı resim eklenebilir mi? Eğer olursa mükemmel olur… Tşk

 • nasil said:

  Cok isime yaradi eklenti icin tesekkürler

 • pislink.com said:

  Güzel bir paylaşım teşekkür ederim.

 • güzel said:

  harikasın ellerine sağlık benzer yazılar için harika bir opsiyon

Yazı ile ilgili yorum yapın

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sormak istediklerinizi aşağıya yazabilir diğer okuyucularla ve yazarla paylaşabilirsiniz, yazıdan alıntı yapacak olursanız lütfen geribildirim yapmayı unutmayın. Yazıdaki yorumları RSS olarak takip etmek için tıklayınız.

Lütfen konu dışında yazı yazmayınız