Ana Sayfa » Optimizasyon Eklentileri, SEO Eklentileri, Yönetim Eklentileri

Broken Link Checker – Kırık, çalışmayan bağlantı bulucu Google

8 Ağustos 2010 10.488 defa okundu 16 Yorum

WordPress bloğumuz büyüdükçe eski yazılarımızda vermiş olduğumuz bağlantıların, linklerin kontrolü oldukça zorlaşmaya başlar. Bir de bunlara wordpress bloğumuza yorum yazan kişilerin adresleri eklenince bağlantı kontrolü ciddi zaman alan bir işlem haline dönüşür. Bloğumuzda kırık link olması seo -arama motoru optimizasyonu- açısından kötü sonuçlar doğurabilir, bu nedenle belli aralıklarla wordpress bloğumuzda bulunan linklerin kontrol edilmesi gerekmektedir. WordPress’te bu işlemin otomatik yapılmasını sağlayan bir eklenti mevcut. Seo uzmanları tarafından vazgeçilmez olan bu eklentiyi inceleyelim. Broken Link Checker, Kırık Bağlantı bulucu bu yazımızın konusu.

Broken Link Checker Eklenti Bilgileri

Eklenti Yazarı Janis Elsts
Eklenti İsmi Broken Link Checker
Eklenti İndirme Adresi Broken Link Checker

Broken Link Checker Eklentisi Kurulumu

 • İndirdiğiniz broken-link-checker.0.9.4.4.zip dosyasının içeriğini bir klasöre çıkartınız.
 • Çıkarmış olduğunuz dosyaları wp-content/plugins klasörünüze ftp ile yükleyiniz.
 • WordPress > Eklentiler menüsü altından, eklentiyi etkinleştiriniz.
 • WordPress > Ayarlar > Link Checker menüsü altından eklenti ayarlarını yapılandırınız.

Broken Link Checker Eklentisi Özellikleri

 • Arka planda kırık bağlantıların tespiti
 • Kırık bağlantıların yanı sıra yönlendirilmiş bağlantıların da tespit edilip rapor olarak sunulması
 • Hem kırık bağlantıları hem de yönlenen bağlantıların kolayca düzeltilmesi
 • Kırık bağlantıların tespit işleminde wordpress bloğunuzun aktif olarak kullanılabilmesi

Broken Link Checker Ayarları

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra wordpress ayarlar bölümünden Link Checker’ı tıkladığınızda aşağıdaki resimlerdekine benzer bir ayar ekranı ile karşılaşırsınız. Ayarlar bölümünü detaylı inceleyelim:

Eklenti Ayarlarında “Status” kısmında eklentinin yaptığı tarama sonuçlarını görebilirsiniz. Bu bölümde bulunan Re-check all pages butonunu kullanırken dikkatli olmalısınız, sitenizin yoğun kullanıcısı olduğu saatlerde bu butonu kullanmanız sitenizin kitlenmesine neden olabilir. Sonuçlarda bulunan kırık link (broken link) sayısına tıklayarak hangi bağlantıların çalışmadığını görebilir ve düzenleme yapabilirsiniz.

Check Each Link” kısmında aynı linkin kaş saat aralıkla kontrol edileceğini belirtiyoruz. Burada kısa bir aralık vermemeniz iyi olur.

Broken Link CSS” ve “Removed Link CSS” bölümlerinden kırık link ve silinen linkler için görünüm ayarlarını belirleyebiliyoruz. Bu bölümde iyi derecede css bilginiz yoksa herhangi bir değişiklik yapmamanızı tavsiye ederim.

Broken Link SEO” kısmında çalışmayan linklere “nofollow” etiketi ekleyebilirsiniz. Her ne kadar seo için en iyisi bu linkleri tamamen kaldırmanız olsa da kaldıramadıklarınızı veya henüz ilgilenemediklerinizi nofollow ile etiketlemeniz geçici de olsa bir çözüm olabilir.


Exclusion List” bölümünde kontrol etmesini istemediğimiz adresleri yazabiliyoruz. Buraya sorunlu olmadığından emin olduğumuz adresleri yazabiliriz.

Custom Fields” bölümünden eğer wordpress yazılarımızda custom fields kullanıyorsak bunlardan hangilerini kontrol etmesini istediğimizi belirtiyoruz. WordPress’te custom fields’ın ne olduğu konusunda bilginiz yok ise burayı boş bırakmanız en iyisi.

Comment Link” bölümünden yorumlarda verilen adresleri kontrol edip etmeyeceğini işaretliyoruz. Bu bölümde en çok hatalı adresler bulunduğu için bunu işaretleyip temizlik yapmamız iyi olacaktır.

E-mail notifications” bölümünden kırık link bulduğunda bize e-posta ile haber vermesini istersek işaretliyoruz. Kırık link kontrolü sunucuyu yoran bir işlemdir, eğer çok önemli değilse bu işlem esnasında bir de e-posta atarak iyice yük binmesini istemiyorsak burayı işaretlemiyoruz.


Advanced bölümünde detaylı yapılandırmayı yapabiliyoruz. Çoğu zaman buradaki yapılandırmayı değiştirmenize gerek kalmayacaktır. Buradaki ayarların da ne işe yaradığını inceleyelim:

Timeout” bağlantı kontrolü esnasında bağlantıyı kaç saniye içinde ulaşmaya çalışacağını burada belirtebiliyoruz. Süreyi uzun vermeniz sunucunun yavaşlamasına neden olur.

Link Monitor” buradaki seçeneklerden “Run continuously while the Dashboard is open” seçilirse yönetim paneliniz açık olduğu sürece link kontrolünün yapılmasını sağlar. “Run hourly in the background” seçeneği ise saatbaşı arkaplanda çalışmasını sağlar. Her iki seçeneği de seçebilirsiniz.

Max Execution Time” arkaplanda çalışırken maksimum kaç saniye aktif olacağını belirler burada süreyi uzun tutmamanızı tavsiye ederim.

Custom Temporary directory” çalışma esnasında notlarını tutacağı alanı buradan belirleyebiliyoruz, bunun ne anlama geldiği hakkında bir bilginiz yoksa bu alanı boş bırakmanız en iyisi.

Server load limit” kısmı advanced bölümündeki en önemli kısım. Daha önceden de bahsettiğim gibi bu eklenti sunucuyu yorabilir. Bu yüzden ek bir kontrol konulmuş. Sunucu çok yorulduğunda kendini otomatik olarak kapatabiliyor. Burada load limit olarak 3-4 koymanız bu eklentinin çalışması esnasında sayfalarınızın iptal olmasını engelleyecektir.

Eklentinin raporlarına Araçlar menünüz altından ulaşabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , , , , ,

16 Yorum »

 • emrah eren said:

  teşekkürler

 • bilgisayar said:

  Merhaba,
  Sitenizdeki bütün konuları inceleme fırsatım olmadı ama bikaç konuyu inceledim ve sayenizde çok yararlı bilgiler öğrendim.Sitenizde bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum.Bundan sonra blogunuzun sürekli takipcisi olacağım…

 • filmadasi said:

  güzel eklenti teşekkürler tavsiye ederim

 • yazarcizer said:

  Şimdiye kadar gördüğüm en yararlı eklentilerden birisi. 300 civarı kırık linkim varmış. Kalıcı bağlantı değişikliğinden dolayı birçok link (yazı içindeki resimlere eski kalıcı bağlantılara göre link vermiştim) 404 hatası veriyordu. Bu eklenti sayesinde tüm resimlere ve kelimelere verdiğim hatalı linkleri kaldırdım. İnanılmaz minnettarım size (: Çok teşekkürler eklendi için…

 • indirsin said:

  Dostum siten harika…tek kelimeyle mükemmel istediğim birçok eklentiyi burda buldum ve hepsi sorunsuz çalışıyor.Başarılarının devamını diliyorum.

 • Kaya said:

  Güzel anlatım olmuş Eline Sağlık

 • güncel blog said:

  Tşk bilgilerin için adminim.

 • Ali Osman said:

  Makalenizi okudum. Bilgi için teşekkür ederim.

 • ayhan said:

  teşekkürler böyle paylaşımlar olmasa genel kültürümüz olmayacak

 • hakan said:

  çok tşk

 • hakan aydın said:

  verdiğin bilgiler için teşekkürler

 • hüseyin er said:

  paylaşımınız için teşekkürler sizin gibi paylaşımcı bir kaç kişi daha olsa eminim bende çok şey öğrenicem tekrar teşekkür ederim

 • chat said:

  teşekkürler güzel eklenti.

 • Tv İzle said:

  Bilgiler icin tskler admin çok yararlı bi paylasım olmus.

 • BlueTimeLine said:

  Bu iyi oldu.. Tüm yazıları ve yorumları elde kontrol etmek zor oluyordu. Hele ki blog büyükse iyice işin içinden çıkılmaz bir hal alıyordu. Teşekkürler

 • Yakup Taşlıbeyaz said:

  Teşekkür ederim gayet başarılı bir makale

Yazı ile ilgili yorum yapın

Konuyla ilgili yorumlarınızı ve sormak istediklerinizi aşağıya yazabilir diğer okuyucularla ve yazarla paylaşabilirsiniz, yazıdan alıntı yapacak olursanız lütfen geribildirim yapmayı unutmayın. Yazıdaki yorumları RSS olarak takip etmek için tıklayınız.

Lütfen konu dışında yazı yazmayınız